Dvedeset osma Putospektiva
Mesto: KC “Rex”, Jevrejska 16, Beograd
Datum: Subota, 9.9.2017.
Vreme: 19:00h
Ulaz: Dž
Facebook event
Svahilisti u Tanzaniji
U Muzeju afričke umetnosti se već tri godine organizuju radionice svahilija, jednog od najrasprostranjenijih jezika Afrike. Tri polaznika svahili radionica su nakon godinu dana učenja ovog jezika odlučili da se otisnu u Tanzaniju i testiraju svoje znanje. Pozvali su dve kustoskinje Muzeja afričke umetnosti da im se pridruže i tako je nastala grupa od petoro članova koja se samoorganizovala u cilju što sadržajnijeg i inspirativnijeg iskustva na afričkom tlu.
Nakon dvadeset dana provedenih u Tanzaniji u februaru ove godine, troje putnika, prikazaće iskustva i zapažanja sa svog putovanja na prezentaciji u okviru “Putospektive” i podeliće koliko je znanje lokalnog jezika bilo važno za boravak u Tanzaniji. U svom putopisu, objasniće kako su se snalazili u višemilionskoj metropoli Dar es Salamu, njegovoj dnevnoj vrevi i žezi, prepletu ljudi i saobraćaja, bojama, zvukovima, prašini. Njihova sledeća stanica biće mirniji priobalni grad Tanga, gde otkrivaju Grčku pravoslavnu crkvu i upoznaju sveštenika, rođenog Tanzanijca, koji dočekuje goste raširenih ruku.
Putovanje dalje vodi u unutrašnjost, do gradića Mošija koji leži u podnožju Kilimandžara, na čijim obroncima pripadnici naroda Čaga tradicionalno gaje kafu i banane, ali i na veoma dovitljiv način animiraju radoznale turiste. Kontinentalni deo ovog putopisa završava se u Aruši, središtu „safari groznice“, koje okružuju veliki nacionalni parkovi Serengeti, Tarangire i Ngoro Ngoro. Slediće susret sa ostrvom Zanzibar, gde putnici prvo upoznaju mesto Nungvi oivičeno belim peščanim plažama i ispunjeno bezbrojnim suvenirnicama za turiste. Putovanje se zavšava lutanjem kroz uske ulice starog Stountauna, istorijskog centra grada Zanzibara koji je danas pod zaštitom Uneska kao svetsko kulturno nasleđe.
Govore:
Ivana Vojt, kustoskinja Muzeja afričke umetnosti i organizatorka „Swahili – jezičkih radionica“
Siniša Trkulja, prostorni planer i učesnik „Swahili – jezičkih radionica“
Borko Milošević, mašinski inženjer i učesnik „Swahili – jezičkih radionica“